Keltský strom života (v írštine Crann Bethadh) zohráva dôležitú úlohu v írskom dedičstve a patrí medzi najobľúbenejšie keltské symboly. V modernej dobe sa tento keltský symbol používa ako dekorácia alebo tetovanie. Skutočný význam keltského stromu života treba hľadať za jeho symbolikou.
Keltský strom života symbolizuje silu prírody.
Keltovia verili, že stromy boli predkami ľudských bytostí.V keltskej mytológii sa verilo, že strom života mal zvláštne právomoci. Je známe, že keď sa v Írsku vytvorilo nové osídlenie, bol vysadený strom uprostred plantáže známy ako “Crann Bethadh” (čo v preklade znamená strom života).
Ľudia pod nimi organizovali zhromaždenia a tiež poskytovali prístrešie a jedlo divokým zvieratám. Kelti si uvedomovali, že bez stromov by bol život mimoriadne ťažký.
Stromy boli spojením so svetom duchov a predkov, živých bytostí a dverí do iných svetov.
Najposvätnejším stromom všetkého bol dub, ktorý predstavoval “axix mundi”, čo znamená v preklade stred sveta. Keltské meno pre dub “daur” je pôvodom slova dvere - koreň dubu bol doslova bránou do iného sveta, ríše víl. Okolo stromov existuje nespočetné množstvo írskych legiend. Napríklad: Ak zaspíte vedľa konkrétneho stromu, môžete sa prebudiť v rozprávkovej ríši.
To je dôvod, prečo samotný symbol života súvisí s vlastnosťami ako múdrosť, sila a dlhovekosť.
Keltovia verili, že ak by bol ich posvätný strom odrezaný, ich nepriatelia by boli zbavení moci.
Keltovia odvodili význam znovuzrodenia zo zmien ročných období, ktoré môžu pozorovať na každom strome (od jari až po zimu).
Rituály sa často konali na základe narodenia, smrti a znovuzrodenia. Verilo sa, že korene stromu prenikli do hlbín dolného sveta, vetvy stromu sa natiahli k nebesiam a kmeň zostal na zemskej rovine.